Sklep internetowy korzysta z plików Cookies zgodnie z celami określonymi w Polityce Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce Prywatności.
  • Nieprzerwanie od 1998 roku
blog-image

Asics Sky Elite FF - recenzja

Sezon siatkarski 2019/2020 zbliża się dużymi krokami, a wśród nowych butów sami starzy, dobrzy znajomi. Większość modeli siatkarskich Asics i Mizuno, to znane nam już z poprzednich sezonów konstrukcje, tyle że w nowej kolorystyce. Jedynym wyjątkiem jest Asics Sky Elite FF i dlatego warto przyjrzeć się mu uważniej.

Seria Asics Sky Elite FF, to bezpośredni następca linii Asics Volley Elite FF. Skąd zatem zmiana nazwy? Wszystko wskazuje na to, że zmiany okazały się na tyle duże i na tyle rewolucyjne, że sprzedaż tych butów pod starą nazwą nie miała już sensu. Volley Elite FF miał cały szereg zalet. To pierwsze od lat buty Asics w których udało się wyraźnie obniżyć wagę. To także model dla którego przydomek „najbardziej komfortowy but siatkarski na świecie”, był całkowicie uzasadniony. Decydowała o tym przede wszystkim skarpetkowa i całkowicie bezszwowa cholewka. Przypominał bardziej buty do biegania, niż buty do siatkówki. Indywidualny kształt stopy przestał mieć tutaj jakiekolwiek znaczenie. Te buty w ciągu chwili dopasowywały się do dowolnej formy. W promocji pomogła też Kadra Narodowa Brazylii. Niemal wszyscy jej zawodnicy wybrali ten model dla siebie. Ale Volley Elite FF, to także drobny niedosyt dotyczący kontroli stopy. Siatkówka to nie tylko bieganie. To przede wszystkim skakanie. A wszyscy doskonale wiemy jak duże ryzyko ono za sobą niesie. Jeśli brakuje amortyzacji, to ciepią kolana. Jeśli brakuje stabilności, to rośnie ryzyko urazu stawu skokowego.

Dlatego ideą najnowszych butów Asics Sky Elite FF, było stworzenie konstrukcji kompletnej i „wszystkomającej”. Odnoszę wrażenie, że inżynierowie Asics nie chcieli tym razem eksperymentować. Oni wykorzystali jedynie to, co już wcześniej świetnie działało. Zebrali najlepsze elementy innych swoich modeli i „ulepili” z nich but wzorcowy pod każdym względem. Lekką i sprężystą podeszwę wzięli z Asics Netburner Balistic FF. Komfortowa i bezszwowa cholewka sprawdziła się już w Asics Volley Elite FF. Teraz ma nieco inną formę (Synex), ale zadania te same. A za poprawę bezpieczeństwa odpowiada obecnie Heel Counter, czyli dobrze nam znana plastikowa obejma stosowana z powodzeniem w dawnych Asics Sensei. Nowy model stał się teraz nieco cięższy od poprzednika, ale 16 gram to i tak niewielki koszt, gdy otrzymujemy w zamian konstrukcję całkowicie kompletną, bezkompromisową i NAJ pod każdym siatkarskim względem.

Asics Sky Elite FF vs Asics Volley Elite FF - Synex, to całkowicie nowy materiał, ale komfort bezszwowej cholewki to wspólny element obu modeli.

Asics Sky Elite FF vs Asics Sensei - plastikowa obejma pięty działa jak ogranicznik ruchu w ortezie, zmniejszając tym samym ryzyko kontuzji. To wspólny element obu modeli.

Asics Sky Elite vs Asics Netburner Ballistic FF - podeszwa to wspólny element obu modeli. Miękka dzięki wkładkom Gel, sprężysta dzięki piance Flyte Foam i odporna na skręty boczne dzięki mostkowi Twistruss.

Ryszard Bonikowski

studio-sport