BIEGAJ Z NAMI - Nasza oferta butów do biegania

Twoje konto
x
Darmowa dostawa od 299 zł
Przechowalnia
Twoje konto

Jak dobrać buty do biegania?

29.03.21

JAK DOBRAĆ BUTY DO BIEGANIA?

Uwielbiasz biegać, ale nie zastanawiałeś się jeszcze nad profesjonalnymi butami do tego celu? Jest to jedna z ważniejszych spraw, które masz przed sobą - zadbaj o jak najlepsze dobranie obuwia do biegania. Sklep sportowy studiosport.pl oferuje olbrzymią ilość modeli różnych producentów. Trudno się nie pogubić w tym gąszczu i wybrać coś na prawdę idealnego dla siebie. Właśnie z tego powodu powstał ten poradnik, aby ułatwić Ci dobór obuwia do biegania, z którego będziesz zadowolony w 100%!

Buty sportowe są naszpikowane wieloma nowoczesnymi technologiami, szczególnie te najbardziej zaawansowane i skierowane od najbardziej wymagających sportowców. Oczywiście jest to kwestia sporna, czy to jedynie chwyt marketingowy, czy też faktycznie "mają to coś". Dobre buty do biegania muszą charakteryzować się określonymi walorami, takimi jak komfort i trwałość. Nie mogą nam po prostu przeszkadzać podczas biegania. Jest to coś, co w dużej mierze dostrzeżesz już po ich pierwszym założeniu na nogę. Jeżeli jakiś model zachwyci Cię wygodą już na początku - będzie to najprawdopodobniej trafny wybór. Jednak warto zachować zimną krew i spokój, by przyjrzeć się innym kwestiom mającym znaczenie podczas doboru obuwia do biegania.

UWAGA: Początkowy zachwyt może być mylny, bowiem niejednokrotnie wybrane tylko na jego podstawie buty zawodziły swoich użytkowników już po kilku solidnych treningach. Oczywiście jest to pewien wyjątek od reguły, ale warto mieć to na uwadze. Dobór obuwia do biegania ma olbrzymi wpływ na samopoczucie podczas treningu, będzie miał wpływ także na przyjemność z biegania. Szczególnie istotny jest wybór pierwszych butów tego typu, na początku swojej sportowej przygody.

Czym zatem charakteryzują się dobrze dobrane buty do biegania? - zapewniają komfort podczas treningu, są trwałe i "nie do zdarcia", - ograniczają w pewnym zakresie ryzyko bolesnych i problematycznych kontuzji, które u amatorów występują nader często, - zmniejszają ból wynikający między innymi z niedoskonałości formy oraz zaniedbań  na polu sprawności fizycznej.

DOBÓR OBUWIA DO BIEGANIA - STOPIEŃ ZAAWANSOWANY

Celem idealnego doboru butów do biegania koniecznym będzie zdobycie przez Ciebie wiedzy na temat "pronacji" oraz "supinacji" odnoszących się do ukształtowania stóp każdego człowieka.

Pronacja jest sposobem, w jaki stopa obraca się (do wewnątrz) podczas chodu lub gdy biegamy. Niewiele osób odznacza się zerową pronacją, co jest całkowicie zależne od czynników naturalnych, a więc genetyki. Jednak nie martw się, nie jest to żaden większy problem, czy też defekt nóg. Musisz jednak uwzględnić ją podczas doboru obuwia. Nieodpowiednie - będzie wpływać na podniesienie ryzyka wystąpienia urazu, a szczególnie u osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem - kiedy to mięśnie nie są jeszcze odpowiednio wzmocnione. Pronator jest często związany z budową stopy, tzw. "płaskostopiem" oznaczającym oparcie ciała na całej niemal jej powierzchni, jak i bardzo niskim podbiciem.

Niestety oznacza to niewielki stopień naturalnego pochłaniania wstrząsów podczas biegu. Odpowiednie buty powinny mieć zatem wsparcie od wewnętrznej strony buta - ograniczające stopień wychylenia stopy do wewnątrz podczas przemieszania się. Supinator - jest to pojęcie związane natomiast ze zbyt wysokim podbiciem, co prowadzi do przesadnego zjawiska obciążania krawędzi stopy. Wysokość i wyjątkowa sztywność podbicia oznacza występowanie dużych wstrząsów podczas chodzenia, a tym bardziej biegania. Jeżeli zmagasz się z tego typu problemem - sięgnij po buty z kategorii "naturalnych" wyposażonych we wzmocnioną amortyzację, co zapewni znaczną poprawę komfortu.

Oczywiście wiele osób posiada także prawidłowo ukształtowane stopy, bez naturalnie występujących jej "defektów". Jest to "neutral", stopa wykonuje prawidłowy ruch podczas biegania, a ciężar ciała rozkłada się równomiernie po całej stopie. Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem tego typu stopy - sięgnij po buty amortyzujące, ale bez stabilizatora stopy. Wszystko super, ale czy masz świadomość, jakiego typu stopę (podbicie) posiadasz? Jeżeli nie jesteś pewien, wykonaj tzw. "test wodny". Jest on prosty i szybki do wykonania, nie zajmie Ci zatem całego dnia.
Przebieg testu:
1. Zaopatrz się w kawałek papieru lub chłonnej gazety.
2. Zwilż stopę.
3. Stań pewnie na przygotowanym wcześniej podłożu (gazecie/kartce papieru).
4. Przeanalizuj odbicie stopy - zdecydowanie będziesz w stanie zrobić to sam (bez pomocy specjalistów).

UWAGA: Możesz również pobawić się w malowanie stopy farbkami i w ten sposób uzyskać jej odbicie. Można w ten sposób pobawić się z dziećmi, co zdecydowanie urozmaici Wam spędzany ze sobą czas i wzbogaci o przydatną wiedzę.

RODZAJ OBUWIA SPORTOWEGO ZALEŻNIE OD PODBICIA

Dzięki testowi wodnemu określiłeś rodzaj podbicia stóp, następnym krokiem jest odpowiedni dobór obuwia pod ten parametr. Można zatem rozróżnić trzy typy podbicia: - niskie podbicie,

Przy niskim podbiciu polecane są zwykle modele wyposażone w "motion control", a więc systemy podtrzymujące. Dzięki nim, same buty są odczuwalnie sztywniejsze, kontrolują przy tym ruch stopy. Posiadają prosty kształt i ciut większą wagę. Oczywiście wiele zależy od producenta i zastosowanych rozwiązań. - wysokie podbicie,

Warto sięgać po buty z systemem amortyzacji  - "cushioned". Wyróżniają się one dużym stopniem miękkości oraz elastyczną podeszwą wyposażoną we wkądki amortyzujące (zazwyczaj). Pozwalają one na swobodny ruch i chronią stopy przed nadmiernymi wstrząsami podczas biegania. - normalne podbicie.

Stawiaj na buty wyposażone w system stabilizujący (stability), które charakteryzują się lepszym trzymaniem i wytłumianiem wstrząsów. Zwykle mają lekko widoczne zakrzywienie w kształcie, a sama podeszwa wykonana jest z dwóch różniących się stopniem sztywności materiałów.

Buty trailowe czy stworzone z myślą o bieganiu po mieście?



Jest to całkowicie zależne od nawierzchni, po której zamierzasz biegać. Jeżeli nie rozróżniasz tych pojęć, warto nadrobić zaległości:

- buty trailowe przeznaczone są do biegania po naturalnym podłożu z większą ilością piasku, kamieni oraz błota. Posiadają zwykle znacznie agresywniejszy bieżnik celem zachowania maksymalnie możliwej przyczepności do podłoża, jak i stabilności podczas biegu. Zapewniają zwykle odpowiednią ochroną oraz dopasowanie do posiadanego przez stopy sportowca podbicia.

- buty zaprojektowane do biegania po ulicy całkowicie różnią się od obuwia trailowego. Wynika to z innej charakterystyki powierzchni, po której się biega - chodniki, asfalt oraz inne utwardzone nawierzchnie. Warto jednak podkreślić, że równie dobrze sprawdzą się podczas biegania po lesie, jednak w przypadku odpowiednio ubitych ścieżek. Charakteryzują się zwykle niską wagą oraz bardzo dużą elastycznością.

Dobór obuwia do biegania - sklep

Wybór butów do biegania jest jednym z najważniejszych, jakie stoją przed biegaczem. Sam sklep to już mniej istotna kwestia. Jednak ważne, by nie był to sklep przypadkowy o nieznanej historii oraz ofercie. Niestety wiele uznanych marek oferujących buty sportowe jest podrabianych, co ma olbrzymie znaczenie w kwestii trwałości oraz generalnie jakości produktu. Ostatecznie, wydając swoje pieniądze, nie chcesz się rozczarować butami, które mają być wytrzymałe i komfortowe, a nie rozpadać się po kilku treningach.

Poszukując obuwia sportowego warto wybrać specjalistyczny sklep, gdzie znajdziesz nie tylko oryginalne produkty, ale także uzyskasz prawdziwą pomoc od kompetentnego sprzedawcy. Odpowiednia wiedza personelu jest niezwykle ważnym aspektem, który nie sposób nie docenić. Sklepy specjalistyczne zwykle stawiają na sprzedawców, którzy sami są pasjonatami sportowego stylu życia, a co za tym idzie, posiadają szeroką wiedzę teoretyczną oraz praktyczną.

Trzy najczęstsze wątpliwości jakie się pojawiają podczas zakupu obuwia sportowego: 1. Noszę wkładki ortopedyczne, posiadam niewielkie podbicie (jestem pronatorem), to czy buty powinny posiadać system podtrzymujący?

Mogą, ale nie muszą - już w klasycznym modelu dla osób z normalnym podbiciem będziesz czuł się wygodnie. Jednak dodatkowa amortyzacja i stabilizacja nie zaszkodzi.

2. Posiadam buty do biegania po mieście, czy mogę w nich biegać po lesie? Tak, jednak sprawdzą się, gdy trakty są odpowiednio ubite. Raczej nie sięgaj po nie po obfitym deszczu itd..

3. Mam problem z rozmiarem i jego doborem - na co zwrócić uwagę podczas przymierzania?

Pamiętaj o samopoczuciu i komforcie - stopa nie może być zbyt ściśnięta. Czasem warto nawet sięgnąć po buty o rozmiar, lub pół (o ile jest taka opcja) większe - minimalny luz to 5mm, by palec stopy miał swobodę ruchu.

Dołącz do naszego klubu
Podaj swój adres e-mail, aby dołączyć do naszego klubu stałego klienta. Dzięki subskrybcji otrzymasz:
  • SPECJALNE RABATY
  • pROMOCJE I OKAZJE
  • INFORMAJCE O nowościach
x
Pomoc w zakupach
Pracujemy
Pon - Pt: 11 - 19
Sob: 11 - 15
Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl