Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce Prywatności.
- Nieprzerwanie od 1998 roku
Artykuły

Mizuno Momentum
Buty do siatkówki Mizuno Momentum to długo oczekiwany następca serii Tornado. To przedstawiciel kategorii Hybrid Power. W przeciwieństwie do kategorii Speed, nacisk kładziony jest tutaj na kontrolę stopy i stabilność. Projektując takie buty myśli się głównie o graczach bloku, o zawodnikach o mocnej budowie ciała i wszystkich tych dla których bezpieczeństwo stawu skokowego i komfort amortyzacji są ważniejsze niż dynamika wybicia.
Lecz buty siatkarskie Mizuno Momentum, to także model pełen sprzeczności i nie da się go łatwo zaszufladkować. Już sama zmiana nazwy sugeruje, że mamy tu do czynienia z rewolucją. Budowa masywna, a ważą tylko 350g. Wyglądają jak buty koszykarskie, a służą przede wszystkim do gry w siatkówkę. No i w ogóle nie wyglądają jak buty Mizuno. Do takiej stylistyki Japończycy nas jeszcze nie przyzwyczaili. A skoro o nich mowa, to zwróćcie uwagę, że pomimo intrygującego wyglądu, nie ma tutaj żadnych zbędnych i bezsensownych designerskich „bajerów” wymyślanych przez stylistów ze świata mody. Tutaj pierwszeństwo w projektowaniu mają inżynierowie i specjaliści od biomotoryki. Wszystkie elementy czemuś służą. Przyjrzyjmy się dokładnie tym najważniejszym:
1. DynamotionFit bootie – to nowy pomysł na cholewkę buta sportowego. Najbardziej przypomina to ciasną i bezszwową skarpetę. Wymaga co prawda nieco większego wysiłku przy wkładaniu, ale zapewnia w zamian nieporównywalne spasowanie. Stopa niemal zlewa się z butem i czas reakcji jest jeszcze krótszy. Po sukcesie butów do piłki ręcznej Mizuno Mirage, coraz śmielej ta technologia przenika do siatkówki.
2. Amortyzacja dynamiczna – to przeciwieństwo amortyzacji tłumiącej. Buty z wydajną amortyzacją przyzwyczaiły nas do komfortu w fazie lądowania, lecz wymagały zwiększonego wysiłku by się z tej miękkości skutecznie wybić. Dlatego coraz więcej firm pracuje obecnie nad reaktywnością. Chodzi o to aby podeszwa stała się bardziej sprężysta i zachowywała bardziej jak piłka. Aby energia nacisku stopy powracała w formie energii odbicia. W Mizuno odpowiadają za to 2 elementy. To przede wszystkim system Wave, czyli pofalowana plastikowa płyta ukryta pod piętą, która działaniem przypomina sprężynę. To także zagęszczona pianka ap+. Jej zbita struktura przypomina małą kauczukową kulkę, a ta wiadomo – skacze jak wariat :)
3. Piramida – ten element nie ma swojej nazwy, ale zwróćcie uwagę na kształt podeszwy po stronie zewnętrznej. Widać wyraźnie, że podeszwa posiada kształt piramidy i w centralnej części wychodzi powyżej linii stopy. Taki kształt zapobiega zsuwaniu się nogi z podeszwy podczas gwałtownego wyhamowania w ustawieniu bocznym. Dodatkowo stabilizuje ją by zapobiegać skręceniom stawu skokowego.
4. Podwyższenie cholewki w butach z serii MID – to także nowość. Po raz pierwszy element podwyższenia buta składa się z dwóch części. Mamy but wewnętrzny, oraz skórzaną, zewnętrzną nakładkę w kształcie litery V. Czy to wam coś przypomina? Skojarzenia z ortezą są tu jak najbardziej uzasadnione. Otrzymujemy w ten sposób zwiększony zakres ruchu w kierunku przód-tył, przy jednoczesnym usztywnieniu w kierunkach bocznych.
5. Pivot – to strefa ułatwionego obrotu stopy wokół własnej osi. W podeszwach o wysokiej przyczepności jest z tym problem. Pod naciskiem masy ciała, przykleja się ona do parkietu i blokuje skręty boczne. Aby temu zapobiec i nie przeciążać więzadeł krzyżowych kolan, wyznacza się punktowe strefy ułatwionego obrotu.
6. Mizuno Intercool – to otworek wentylacyjny umieszczony w podeszwie, aby zredukować ciepło i wilgoć wewnątrz buta.
7. Dura Shield – to plastikowa osłona palców. Siatkówka to dość specyficzna dyscyplina sportu. Zawodnik wykonuje pracę na różnych wysokościach. Jest aktywny zarówno w wyskoku, jak i w obronie tuż przy ziemi. Podczas padu siatkarskiego czubek buta narażony jest na tarcie. Podczas bloku, na zgniecenie. To właśnie dlatego takiej osłony palców nie najdziecie w butach do innych dyscyplin.
8. Zaokrąglona końcówka podeszwy - kształt podeszwy w jego tylnej części wynika ze specyfiki siatkarskiego wyskoku. Nabieg, lekki przysiad, to wszystko wymusza inicjację wybicia przez piętę. Stąd to charakterystyczne zaokrąglenie, aby ruch ten odbywał się w sposób maksymalnie płynny.
Mizuno Momentum to maszyna do zdobywania punktów. Lepiej ją mieć po swojej stronie.
Artykuły powiązane

ASICS GEL-NETBURNER BALLISTIC FF
Buty siatkarskie Asics Netburner pierwszej generacji odchodzą do historii. I bardzo dobrze. Nie wiem jak wy, ale my mieliśmy wobec nich mieszane uczucia. Dlatego z tamtą serią żegnamy się bez żalu i z tym większą ciekawością witamy nową odsłonę. I powiem wam że ... warto było czekać!

Wyróżnienie dla Studio - Sport
2019-02-12

Asics DynaFlyte 3
2019-01-30

Mizuno Momentum
2019-01-19

Dobór butów do piłki ręcznej
2018-10-02

Jakie buty do biegania dla początkujących?
2018-07-25

ASICS GEL-NETBURNER BALLISTIC FF
2018-06-02

Recenzja Hoka One One Speedgoat 2
2018-04-19

Dobór butów biegowych
2018-04-19

Recenzja Hoka One One Clifton 4
2018-04-19
©2018 Studio Sport.
Wszystkie znajdujące się w serwisie znaki towarowe nazwy firm i zdjęcia, zostały użyte jedynie w celu informacyjnym i są wyłączną własnością tychże firm.
Przedstawiona oferta w sklepie nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.