Sklep internetowy korzysta z plików Cookies zgodnie z celami określonymi w Polityce Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce Prywatności.
  • Nieprzerwanie od 1998 roku
blog-image

Mizuno Momentum

Buty do siatkówki Mizuno Momentum to długo oczekiwany następca serii Tornado. To przedstawiciel kategorii Hybrid Power. W przeciwieństwie do kategorii Speed, nacisk kładziony jest tutaj na kontrolę stopy i stabilność. Projektując takie buty myśli się głównie o graczach bloku, o  zawodnikach o mocnej budowie ciała i wszystkich tych dla których bezpieczeństwo stawu skokowego i komfort amortyzacji są ważniejsze niż dynamika wybicia.

Lecz buty siatkarskie Mizuno Momentum, to także model pełen sprzeczności i nie da się go łatwo zaszufladkować. Już sama zmiana nazwy sugeruje, że mamy tu do czynienia z rewolucją. Budowa masywna, a ważą tylko 350g. Wyglądają jak buty koszykarskie, a służą przede wszystkim do gry w siatkówkę. No i w ogóle nie wyglądają jak buty Mizuno. Do takiej stylistyki Japończycy nas jeszcze nie przyzwyczaili. A skoro o nich mowa, to zwróćcie uwagę, że pomimo intrygującego wyglądu, nie ma tutaj żadnych zbędnych i bezsensownych designerskich „bajerów” wymyślanych przez stylistów ze świata mody. Tutaj pierwszeństwo w projektowaniu mają inżynierowie i specjaliści od biomotoryki. Wszystkie elementy czemuś służą. Przyjrzyjmy się dokładnie tym najważniejszym:

1. DynamotionFit bootie – to nowy pomysł na cholewkę buta sportowego. Najbardziej przypomina to ciasną i bezszwową skarpetę. Wymaga co prawda nieco większego wysiłku przy wkładaniu, ale zapewnia w zamian nieporównywalne spasowanie. Stopa niemal zlewa się z butem i czas reakcji jest jeszcze krótszy. Po sukcesie butów do piłki ręcznej Mizuno Mirage, coraz śmielej ta technologia przenika do siatkówki.

2. Amortyzacja dynamiczna – to przeciwieństwo amortyzacji tłumiącej. Buty z wydajną amortyzacją przyzwyczaiły nas do komfortu w fazie lądowania, lecz wymagały zwiększonego wysiłku by się z tej miękkości skutecznie wybić. Dlatego coraz więcej firm pracuje obecnie nad reaktywnością. Chodzi o to aby podeszwa stała się bardziej sprężysta i zachowywała bardziej jak piłka. Aby energia nacisku stopy powracała w formie energii odbicia. W Mizuno odpowiadają za to 2 elementy. To przede wszystkim system Wave, czyli pofalowana plastikowa płyta ukryta pod piętą, która działaniem przypomina sprężynę. To także zagęszczona pianka ap+. Jej zbita struktura przypomina małą kauczukową kulkę, a ta wiadomo – skacze jak wariat :)

3. Piramida – ten element nie ma swojej nazwy, ale zwróćcie uwagę na kształt podeszwy po stronie zewnętrznej. Widać wyraźnie, że podeszwa posiada kształt piramidy i w centralnej części wychodzi powyżej linii stopy. Taki kształt zapobiega zsuwaniu się nogi z podeszwy podczas gwałtownego wyhamowania w ustawieniu bocznym. Dodatkowo stabilizuje ją by zapobiegać skręceniom stawu skokowego.

4. Podwyższenie cholewki w butach z serii MID – to także nowość. Po raz pierwszy element podwyższenia buta składa się z dwóch części. Mamy but wewnętrzny, oraz skórzaną, zewnętrzną nakładkę w kształcie litery V. Czy to wam coś przypomina? Skojarzenia z ortezą są tu jak najbardziej uzasadnione. Otrzymujemy w ten sposób zwiększony zakres ruchu w kierunku przód-tył, przy jednoczesnym usztywnieniu w kierunkach bocznych.

5. Pivot – to strefa ułatwionego obrotu stopy wokół własnej osi. W podeszwach o wysokiej przyczepności jest z tym problem. Pod naciskiem masy ciała, przykleja się ona do parkietu i blokuje skręty boczne. Aby temu zapobiec i nie przeciążać więzadeł krzyżowych kolan, wyznacza się punktowe strefy ułatwionego obrotu.

6. Mizuno Intercool – to otworek wentylacyjny umieszczony w podeszwie, aby zredukować ciepło i wilgoć wewnątrz buta.

7. Dura Shield – to plastikowa osłona palców. Siatkówka to dość specyficzna dyscyplina sportu. Zawodnik wykonuje pracę na różnych wysokościach. Jest aktywny zarówno w wyskoku, jak i w obronie tuż przy ziemi. Podczas padu siatkarskiego czubek buta narażony jest na tarcie. Podczas bloku, na zgniecenie. To właśnie dlatego takiej osłony palców nie najdziecie w butach do innych dyscyplin.

8. Zaokrąglona końcówka podeszwy - kształt podeszwy w jego tylnej części wynika ze specyfiki siatkarskiego wyskoku. Nabieg, lekki przysiad, to wszystko wymusza inicjację wybicia przez piętę. Stąd to charakterystyczne zaokrąglenie, aby ruch ten odbywał się w sposób maksymalnie płynny.

Mizuno Momentum to maszyna do zdobywania punktów. Lepiej ją mieć po swojej stronie.

Ryszard Bonikowski

studio-sport

article-image
Asics Gel-Beyond 5 - Cichy Bohater ME siatkarzy 2019

Asics Gel-Beyond 5, to właśnie ten cichy bohater finału ME. Konstrukcja dość leciwa. Od 4-ech lat ta sama. Co roku producent zmienia jedynie kolory, lecz nie odczuwa żadnej potrzeby, by cokolwiek w tych butach zmieniać. Czasami, gdy doprowadzi się coś do perfekcji, to lepsze bywa wrogiem dobrego. I tak właśnie jest w tym przypadku - miękka i elastyczna podeszwa, lekka konstrukcja, kompromis dynamiki i stabilności. Czego zatem chcieć więcej?

article-image
ASICS GEL-NETBURNER BALLISTIC FF

Buty siatkarskie Asics Netburner pierwszej generacji odchodzą do historii. I bardzo dobrze. Nie wiem jak wy, ale my mieliśmy wobec nich mieszane uczucia. Dlatego z tamtą serią żegnamy się bez żalu i z tym większą ciekawością witamy nową odsłonę. I powiem wam że ... warto było czekać!