Sklep internetowy korzysta z plików Cookies zgodnie z celami określonymi w Polityce Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce Prywatności.
  • Nieprzerwanie od 1998 roku
blog-image

Jak dobrać właściwy rozmiar butów do biegania?

Kupowanie butów do biegania bez wcześniejszego przymierzania w sklepie stacjonarnym jest trudne. Osoby, które nie znają długości stopy oraz niewłaściwie interpretują rozmiary przedstawione przez producentów muszą liczyć się z problemem kupna butów przez internet. Ten poradnik pomoże wam wybrać idealnie buty do biegania bez wcześniejszego zakładania ich na stopę. Zawsze możecie liczyć na naszą pomoc! Wciąż prowadzimy sprzedaż internetową! Jesteśmy dostępni pod adresem mailowym: sklep@studio-sport.pl, oraz na naszym funpag-u FACEBOOK (https://www.facebook.com/StudioSportSklepSportowy/) oraz INSTAGRAM (https://www.instagram.com/studio.sport/?hl=pl).

Punkt.1 - Zmierz długość stopy

Przy użyciu kartki papieru oraz długopisu odrysuj swoją stopę. Najważniejsze będzie dokładne uwzględnienie długości najdłuższego palca stopy oraz końca pięty.

Następnie przy użyciu centymetra krawieckiego, długiej linijki lub metrówki odmierz długość dwóch najbardziej oddalonych części stopy. Dla tego przykładu będzie to około 25,5 cm długości. W tym przypadku najbardziej bezpieczną długością wkładki w butach do biegania będzie ok. 26,5 cm, czyli +/- 1 cm więcej niż długość stopy. Wiadomo, jest to bardzo indywidualna sprawa. Jeżeli ktoś woli buty ciaśniejsze to zdecyduje się na mniej niż centymetrowy zapas. Z naszego doświadczenia, nie tylko biegowego, ale również rozmowy z setkami klientów wynika, że lepiej mieć więcej niż mniej wolnej przestrzeni w przedniej części buta.

Punkt. 2 - Długość wkładki w starych butach do biegania

Jeżeli chcemy dobrać rozmiar buta bazując na wkładce z obecnego lub starego modelu zwróćmy uwagę na jej prawidłowe zmierzenie! Zaokrąglony profil wkładki w okolicy pięty nie jest brany pod uwagę przy pomiarach. Wkładkę do butów mierzymy od czubka aż do momentu wypłaszczenia, które znajduje się w okolicy 1-1,5 centymera względem końca wkładki.

Punkt. 3 - Szerokość stopy i cholewki butów

Szerokość buta jest równie istotna w ich właściwym doborze. Ważne, aby buty bardzo dobrze przylegały od pięty, która powinna być nieruchoma do pierwszej kości śródstopia. Trochę więcej wolnego miejsca powinno pojawić się w strefie palców. Zachęcamy do czytania opisów produktów, które tworzymy własnoręcznie, uwzględniając szerokość cholewki. Z doświadczenia wiemy, że firma Saucony słynie z szerszych względem konkurencji butów do biegania. Asics do roku 2019 znany był z dosyć wąskich butów, które miały swoje szerokie odpowiedniki nazywane 2E. Natomiast w Mizuno wszystko zależne jest od modelu.