Sklep internetowy korzysta z plików Cookies zgodnie z celami określonymi w Polityce Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce Prywatności.
  • Nieprzerwanie od 1998 roku
blog-image

Peregrine ISO - recenzja

Nie będę jak Hitchcock trzymał was do końca w niepewności. Powiem to od razu – buty do biegania w terenie Saucony Peregrine ISO, to prawdopodobnie najlepsze buty w swojej klasie aktualnie na rynku. A na pewno najlepsze w jakich kiedykolwiek biegałem. Oczywiście nie mówimy tutaj o bieganiu w wysokich górach, ani w błocie. To nie jest żadna terenowa nisza. Mówimy o typowym „leśniku”, czyli o najbardziej wszechstronnej i lekkiej konstrukcji, która musi dać sobie radę zawsze wtedy, gdy przekraczamy granicę miasta.

Uwielbiam ten stan, gdy nie czuję butów na nodze. W przypadku Peregrine ISO można odnieść wrażenie, że buty zlewają się ze stopą w jedną całość. Osiągnięto to, dopieszczając najdrobniejsze szczegóły związane z anatomią. W pierwszej chwili można je przeoczyć, lecz uważny obserwator zwróci uwagę że:

1. Język nie jest jedynie izolacją dla sznurowadeł. On jest wszyty do podłoża za pomocą elastycznych taśm. W płynny sposób dociska podbicie stopy do podeszwy ograniczając zbędny ruch wewnątrz buta.

2. Podobne zadanie spełnia system ISO. Są to 2 płaty odpowiednio ponacinanej skóry, która łączy podeszwę ze sznurowadłem. Tym samym ograniczamy ruch stopy w kierunkach bocznych. Najlepszym obrazowym porównaniem działania tej konstrukcji, byłyby 2 splecione ze sobą dłonie.

3. Gąbka w strefie zapiętka została uformowana w kształt łyżki. Nie sięga wysoko i nie podrażnia Achillesa, lecz zawija się ku wnętrzu, by bardzo dokładnie unieruchomić piętę.

4. Szeroki profil gumowanej osłony palców. To daje dużo miejsca i poczucie bezpieczeństwa.

Do tego dochodzi jeszcze dość płaska podeszwa z dropem 4 mm. Dzięki temu czujemy się naturalnie i blisko ziemi. Z jednej strony nasza stopa wyczuwa najdrobniejsze nierówności, z drugiej jednak, nie są one w żaden sposób dokuczliwe. Izolacja w sam raz.

Bieżnik sprawdził się już doskonale w poprzednich edycjach. To układ „ząbków”, które są do siebie ustawione przeciwstawnie. Dzięki temu nie brakuje trzymania na zbiegach i podbiegach. Guma jest jak w oponie zimowej, trzyma na wszystkim z wyjątkiem lodu. Ale największą bombę trzymam na koniec. To płytka kompozytowa wbudowana w przednią część buta. Usztywnia podeszwę w kierunkach bocznych i rozkłada punktowy nacisk na większą przestrzeń. Dzięki temu zakres poruszania się w terenie poszerzamy o podłoże kamieniste i mocno nierówne. W lekkim terenie górzystym ten model też dałby radę.

Co do trwałości, to jeszcze zbyt wcześnie na ocenę. Zazwyczaj, w przypadku butów tak lekkich jak Saucony Peregrine ISO, można mieć co do tego obawy. Im cieńsze i lżejsze materiały, tym szybsze ich zużycie (poniżej 300g dla rozmiaru męskiego 9 US). Ja biegam w nich od dnia premiery, czyli dopiero ok. 3 miesiące. Poza tym, że są nieco przykurzone, nie widać na razie jakiegokolwiek zużycia. Dlatego jestem dobrej myśli na przyszłość i w tym względzie.

Ryszard Bonikowski

studio-sport

article-image
ASCIS Nimbus 21 - recenzja

Nie tylko cena, czasem też Comfort Czyni Cuda ;) I taki jest właśnie Asics Nimbus. Choć producent robi wszystko aby nas zniechęcić zaporową ceną, to w statystykach sprzedaży, Asics Nimbus plasuje się wśród bestsellerów.

article-image
Spodenki biegowe

Niedziela, 17 dzień marca 2019 roku. Za oknem świeci piękne słońce i po raz pierwszy w tym roku mamy w W-wie 15 stopni ciepła. W taki dzień z przyjemnością wychodzi się z domu. Czułem, że będzie ciepło i po raz pierwszy w tym roku zrezygnowałem z długich spodni. Krótkie szorty biegowe, przylegająca cienka koszulka termiczna i cieniutka bluza z długim rękawem. Wystarczyło.

article-image
BIEGANIE „NA PALCACH” CZY PRZEZ PIĘTĘ – WADY I ZALETY

Bieganie „na palcach” to technika sprinterska. Wyprost stopy przy jednoczesnym napinaniu mięśni czyni z niej sprężynę o napędzie rakietowym. To pozwala na "wystrzelenie " zawodnika z bloków startowych, a w połączeniu z tzw. grzebnięciem, pozwala na skuteczne rozpędzenie. Po przekroczeniu określonej granicy prędkości, po prostu nie da się biegać w inny sposób. Pytanie tylko, po co nam napęd rakietowy gdy biegamy powoli?

article-image
Asics DynaFlyte 3

Buty biegowe Asics Dynaflyte 3, to pierwsze „magiczne” buty sportowe na Świecie. A cała ta niezwykłość bierze się z tego, że przeczą one znanym do tej pory prawom fizyki. Nigdy do tej pory buty tak lekkie nie były aż tak miękkie. Do tej pory, aby obniżyć wagę należało odebrać część podeszwy i zabrać część amortyzacji. Tutaj mamy jedno i drugie. Otrzymujemy w ten sposób zaskakująco szybkie buty do codziennego treningu. Coś trudnego do klasyfikacji, bo te buty balansują na granicy dwóch kategorii – na tyle miękkie by bezpiecznie zabrać je na dłuższe wybiegania i na tyle lekkie i żwawe aby biegać w nich zawody.