Sklep internetowy korzysta z plików Cookies zgodnie z celami określonymi w Polityce Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce Prywatności.
  • Nieprzerwanie od 1998 roku
blog-image

Spodenki biegowe

Niedziela, 17 dzień marca 2019 roku. Za oknem świeci piękne słońce i po raz pierwszy w tym roku mamy w W-wie 15 stopni ciepła. W taki dzień z przyjemnością wychodzi się z domu. Przeczuwałem że po kilku minutach biegu będzie ciepło i po raz pierwszy w tym roku zrezygnowałem z długich spodni. Krótkie szorty biegowe, przylegająca cienka koszulka termiczna i cieniutka bluza z długim rękawem. Wystarczyło. Pomimo tak skromnego zestawu, nie odczułem niedoboru ciepła. Wręcz przeciwnie. Gdy widziałem moich biegających kolegów i koleżanki, robiło mi się jeszcze goręcej od samego patrzenia. Wszyscy okutani w długie spodnie, ortaliony, zimowe opaski na głowie. Jak gdyby zima miała się nigdy nie skończyć.

Kochani, gdy za oknem jest już 15 stopni, to jest to czas na zmianę ubioru. Zrzucamy z siebie niepotrzebne zimowe ocieplacze. Krótkie spodenki zupełnie wystarczą. Tylko które wybrać, w końcu mamy je w 3 odmianach? Omówmy zatem po kolei, na czym polegają różnice:

1. Spodenki biegowe typu SPLIT

Spodenki biegowe typu SPLIT, to krótkie szorty z charakterystycznym wycięciem po bokach, na wysokości bioder. Są lekkie, przewiewne i zazwyczaj posiadają wbudowane wewnętrzne slipy. Dzięki krótkiej nogawce i charakterystycznym bocznym rozcięciom, zapewniają pełną swobodę ruchu. Najczęściej spotkacie je na zawodach. Większość biegaczy zakłada je na starty. Największy wpływ na cenę ma grubość tkaniny (im cieńsza, tym lepiej), jej elastyczność i jakość wykończeń nogawek (im grubiej, tym gorzej – zwiększone ryzyko otarć).

2. Spodenki biegowe typu SHORT

Spodenki biegowe typu SHORT, to podstawa. Po nie sięgamy najczęściej. Dzięki nim czujemy się bardziej swobodnie. Przestajemy wyglądać jak zawodowcy. Jednak z uwagi na nieco dłuższą nogawkę, mogą one nieco utrudniać rozciągnie i ćwiczenia. Dlatego warto podczas przymiarki zwracać uwagę na krój i elastyczność materiału. Podczas wykroku w przód nogawka nie powinna ograniczać zakresu ruchu i powinniśmy czuć się komfortowo.

3. Spodenki biegowe typu SPRINTER

Spodenki biegowe typu Sprinter, to po prostu skrócone leginsy. Tutaj długość nogawek zazwyczaj nie przekracza połowy uda. Nazwa może być nieco myląca. Tu wcale nie chodzi o bieganie krótkich dystansów. Nazwa wzięła się od sprinterów, a właściwie od specyfiki budowy ich ciała. Udo typowego szybkościowca jest bardzo silne i co za tym idzie, dość masywne. Zwykłe szorty i ich luźne nogawki mogą w takim przypadku nieprzyjemnie podrażniać jego wewnętrzną stronę. Dlatego właśnie, potrzeba dokładnego spasowania spodenek biegowych z nogą była w tym przypadku priorytetową. Spodenki do biegania typu sprinter są nieco cieplejsze niż tradycyjne szorty. Długodystansowcy sięgają po nie głównie wtedy gdy zmagali się wcześniej z otarciami. Poza tym warto po nie sięgnąć, gdy nasza figura jest nienaganna i chcielibyśmy się nią pochwalić ;)

Spodenki do biegania damskie - Klik!

Spodenki do biegania męskie - Klik!

Ryszard Bonikowski

studio-sport

article-image
Peregrine ISO - recenzja

Nie będę jak Hitchcock trzymał was do końca w niepewności. Powiem to od razu – buty do biegania w terenie Saucony Peregrine ISO, to prawdopodobnie najlepsze buty w swojej klasie aktualnie na rynku. A na pewno najlepsze w jakich kiedykolwiek biegałem.

article-image
ASCIS Nimbus 21 - recenzja

Nie tylko cena, czasem też Comfort Czyni Cuda ;) I taki jest właśnie Asics Nimbus. Choć producent robi wszystko aby nas zniechęcić zaporową ceną, to w statystykach sprzedaży, Asics Nimbus plasuje się wśród bestsellerów.

article-image
BIEGANIE „NA PALCACH” CZY PRZEZ PIĘTĘ – WADY I ZALETY

Bieganie „na palcach” to technika sprinterska. Wyprost stopy przy jednoczesnym napinaniu mięśni czyni z niej sprężynę o napędzie rakietowym. To pozwala na "wystrzelenie " zawodnika z bloków startowych, a w połączeniu z tzw. grzebnięciem, pozwala na skuteczne rozpędzenie. Po przekroczeniu określonej granicy prędkości, po prostu nie da się biegać w inny sposób. Pytanie tylko, po co nam napęd rakietowy gdy biegamy powoli?

article-image
Asics DynaFlyte 3

Buty biegowe Asics Dynaflyte 3, to pierwsze „magiczne” buty sportowe na Świecie. A cała ta niezwykłość bierze się z tego, że przeczą one znanym do tej pory prawom fizyki. Nigdy do tej pory buty tak lekkie nie były aż tak miękkie. Do tej pory, aby obniżyć wagę należało odebrać część podeszwy i zabrać część amortyzacji. Tutaj mamy jedno i drugie. Otrzymujemy w ten sposób zaskakująco szybkie buty do codziennego treningu. Coś trudnego do klasyfikacji, bo te buty balansują na granicy dwóch kategorii – na tyle miękkie by bezpiecznie zabrać je na dłuższe wybiegania i na tyle lekkie i żwawe aby biegać w nich zawody.